[Diskografi] Meyra

Meyra / Murat Mutlu

Biyografi

Meyra, 1978 yılında İstanbul’da doğmuştur. Müziğe olan yeteneğini 9 yaşındayken ünlü bestekar Avni Anıl keşfetmiş, bunun üzerine 10 yaşında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda 8 sene sürecek olan akademik müzik eğitimine başlamıştır. Lise yıllarında bazı sanatçılara vokal yaparak kariyerindeki ilk adımlarını atan Meyra, henüz 18 yaşında yaptığı “Nurtopu” isimli ilk albümünü hazırlayarak kısa zamanda tanınan bir isim olmayı başarmıştır. Yakaladığı çıkış ile, 1996 yılında düzenlenen Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı” dalında aday olmuş, ancak ödülü Özlem Tekin almıştır. Bu daldaki diğer adaylar ise Gülşen, Niran Ünsal ve Sibel Bilgiç’tir. İlk albümüyle aynı ismi taşıyan şarkısı “Nur Topu”, “Yüzümü Güldüremezsin” ve son olarak da “Vallahi Olmaz” olmak üzere toplam 3 tane video klip çekmiştir.
İlk albümünden sonra A.B.D.’de yaşamaya ve burada müzik eğitimi almaya karar veren şarkıcı, böylelikle Amerika’da 5 yıl süresince “New World School of The Arts”ta akademik opera eğitimiyle devam etmiştir. Lirik soprano sesini profesyonel bir arya yorumcusu olarak geliştirmeyi amaçlayan Meyra, aldığı müzik eğitimi yanında çeşitli stüdyolarda Amerikalı müzisyenlerle çalışarak İngilizce şarkılar ortaya çıkarmıştır. Özellikle, “Only When I Breath” isimli şarkısı ve gösterdiği performans ile Arif Mardin’in de dikkatini çekmeyi başarmış, daha sonra bu şarkıyı 2. albümüne dahil etmiştir.
2003 yılında Türkiye’ye geri dönüş yapma kararı alan şarkıcı, müzik direktörlüğünü Ozan Çolakoğlu’nun üstlendiği; Sezen Aksu, Aysel Gürel, Ümit Sayın, Zeynep Talu gibi müzik dünyasının önemli isimlerinin de imzasının yer aldığı ve Özgür Buldum, Volga Tamöz, Aytuğ Yargıç ve Alper Erinç’in de düzenlemelerini yaptığı ikinci stüdyo albümü “Başka Bir Kadın”ı Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Bu albümde sözü ve müziği şarkıcının kendisine ait 4 şarkı yer almış ve albümün ilk klibi olarak “Efendim” seçilmiştir. İkinci video klip ise, Albinoni’nin 1600’lü yıllarda yarattığı “Adagio” adlı klasik eserini de opera-şan tekniğiyle Türkçe ve İtalyanca olarak yorumladığı “Elveda” olmuştur. Ajda Pekkan’ın “Sana Ne Kime Ne” adlı parçasını yeniden yorumlayan şarkıcı, bu şarkıyı üçüncü video klip olarak belirlemiş ve yaz aylarında bu şarkıya bir video klip çekmiştir. Son olarak ise sözü ve müziği Sezen Aksu imzalı “Her Şey Eskir” isimli parça sonbaharda kliplenmiş ve bu şarkının klibinde şarkıcıya Vatan Şaşmaz eşlik etmiştir.
2009 yılının Haziran ayında ise bu kez bambaşka bir projeyi müzikseverlerin beğenisine sunan şarkıcı, “4 Tenor” adını verdiği 3.albümünde önemli tenorlarla düet şarkılar hazırlamıştır. İlk olarak orjinali bir Bulgar sanatçının bestesi olan şarkıya Sinan Akçıl tarafından söz yazılmış ve şarkıcı bu şarkıyı Burak Kut ile beraber yorumlamıştır. “Karar Bize Ait” adını taşıyan bu şarkıyla Meyra, böylelikle ilk kez Billboard Türkçe Top 20 Listesi’ne giriş yapmış ve bu şarkısıyla en yüksek olarak 11 numaraya yükselmiştir. Ayrıca Meyra bu albümde, eski Yüksek Sadakat solisti Cemir Demirbakan, Ferhat Göçer ve önemli bir Yunan tenor olan Mario Frangoulis ile de düetler yapmıştır.[3] Hayallerde yaşayabilecek kadar güzel eşsiz insandır.Sesiyle sizi farklı alemlere götüren ender müzisyenlerdendir.


Albümleri
01 – Nur Topu | 1997
 
 
Meyra – 01 – Nur Topu.mp3
Meyra – 02 – Yüzümü Güldüremezsin.mp3
Meyra – 03 – Cilgin Oldum.mp3
Meyra – 04 – Asklar Uzaga.mp3
Meyra – 05 – Tesadüfen.mp3
Meyra – 06 – Siki Fiki Olduk.mp3
Meyra – 07 – Nazar Degmesin.mp3
Meyra – 08 – Yasamak Kolay Degil.mp3
Meyra – 09 – Pisman Degilim.mp3
Meyra – 10 – Bir Daha.mp3
Meyra – 11 – Ayrilik Bu.mp3
Meyra – 12 – Vallahi Olmaz.mp3
 
———
 
02 – Başka Bir Kadın | 2005


 
Meyra – 01 – Elveda – Adagio.mp3
Meyra – 02 – Efendim.mp3
Meyra – 03 – Tek Senin Ugrunda.mp3
Meyra – 04 – Hersey Eskir.mp3
Meyra – 05 – Gidiyorum Ben.mp3
Meyra – 06 – Sip Sevdi.mp3
Meyra – 07 – Duydun Mu.mp3
Meyra – 08 – Baska Bir Kadin.mp3
Meyra – 09 – Unuttum Sanma.mp3
Meyra – 10 – O Sensin.mp3
Meyra – 11 – Ucan Hali.mp3
Meyra – 12 – Yorma.mp3
Meyra – 13 – Aglama.mp3
Meyra – 14 – Sana Ne.mp3
Meyra – 15 – Only When I Breath.mp3
Meyra – 16 – Close To You.mp3
 
———
 
03- 4 Tenor | 2009
 

 
Meyra & Burak Kut -01- Karar Bize Ait.mp3
Meyra & Cemil Demirbakan -02- Agladin Ya.mp3
Meyra & Ferhat Gocer -03- Son Sevdigim.mp3
Meyra & Mario Frangoulis -04- Vincero Perdero.mp3
Meyra -05- Gidiyorum Ben.mp3
Meyra -06- Pisman Etme (Suat Atesdagli Remix).mp3
Meyra -07- Agladin Ya (Huseyin Karadayi Remix).mp3

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.