"Yakındoğu’da İhanet" Başlıyor

YAKINDOĞU’DA İHANET

Metin: Özen Yula
Performans, video ve sahne tasarımı: biriken

Özen Yula’nın “Yakındoğu Üçlemesi”nin ilk oyunu olan ve bir “kişi”nin sessiz öfkesinin anlatıldığı Yakındoğu’da İhanet, ilk olarak santralistanbul’da gerçekleştirildi (18-19 Mayıs 2008). E-4 binasındaki çalışmada, oyun mekana göre kurgulandı.
Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösteride, biriken, oyun kişisini defalarca denemesine karşın game-overlanamayan bir Yakındoğu kahramanı olarak yorumladı (3-4 Haziran 2008).

ÇGSG’nin santralistanbul’da düzenlediği Geçici İşgal’de ise biriken, metni, kendisine ayrılan bölümde bu defa enstalasyon – performansa dönüştürdü (15 Haziran 2008).


Ayrıca 2008’de Kargart’ta, 2009’da Ankara Uluslararası Film Festivalinde ve Duru Tiyatro’da sahnelenmiştir. [1]
Disiplinlerarası topluluk “biriken”, çağdaş tiyatronun en önemli yazarlarından Özen Yula’nın “Yakındoğu’da İhanet” oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.

Hem “herkes”, hem de “hiç kimse” diye tanımlanan oyun kişisi süresi belirsiz bir suskunluktan sonra ilk defa konuşur. Kendini bulunduğu yere de, doğduğu toprağa da ait hissetmeyen, ihanete uğramış ve ihanet etmiştir.

Kişinin, yakın geçmiş siyasi tarihini satır aralarında verdiği “Yakındoğu”nun Türkiye diye düşünülmesi kaçınılmazdır. Oyun, bir yandan terk edilmek isteyip de bırakılamayan bu yerin karanlık ve siyasi tarihine göndermeler yaparken, öte yandan da aşk, aile gibi kişisel alanın karanlıklarından söz ediyor.

Özen Yula’nın paranoyadan şizofreniye geçen bir toplumun izdüşümlerini yansıttığı “Yakındoğu” üçlemesinin ilk oyunu olan “Yakındoğu’da İhanet”, Melis Tezkan ve Okan Urun tarafından oluşturulan “biriken” topluluğunun rejisinde video ve oyuncunun birlikteliği üzerinden sahneye taşınacak.
Oyun, 11 Kasım’dan itibaren her Perşembe Galata Perform’da izlenebilecek.[2]

——-
[2] CNN Türk

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.